MÜZİK

24 Ocak 2014 Cuma

POLİS/TERÖR/SIYASET

1975'ten itibaren Cumhuriyet'te "Gözlem" başlıklı köşesinde düzenli olarak yazmaya başlamıştı. Aynı zamanda 'Anka Ajansı'nda çalışmaktaydı. 1975 te makalelerinden oluşan "Suçlular ve Güçlüler" kitabı yayımlandı. Aynı yıl Altan Öymen'le birlikte hazırladıkları ''Yahya Demirel'in hayali mobilya ihracatını konu alan Mobilya Dosyası adlı kitabı yayımlandı.
 1977 yılından sonra sadece "Cumhuriyet " için yazmaya başladı. 1977'de Sakıncalı Piyade ve Bir Pulsuz Dilekçe kitapları yayımlandı. Sakıncalı Piyade Rutkay Aziz ile birlikte tiyatroya uyarlandı. 1981 de terörün silah kaçakçılığıyla ilgisini ortaya koymak için yazdığı Silah Kaçakçılığı ve Terör yayımlandı. Aynı yıl Mehmet Ali Agca üzerine inceleme ve araştırma yoğunlaştırdı.
 1979 'da 12 Mart öncesi ve sonrası gençlik liderlerinin düşüncelerini kendi ağızlarından yansıttığı "Çıkmaz" adlı kitabını yayımladı. 1982 'de Terörsüz Özgürlük" adlı makale derlemesi yayımlandı. 1984'te Kenan Evren'in imzalayanlara "Vatan Hainliği" suçlamasıyla dava açtığı Aydınlar Dilekçesinin hazırlanmasına yardımcı oldu. 1987'de araştırmacı gazetecilik açısından büyük bir başarı olarak kabul edilen " Rabıta ve 12 Eylül" kitapları, 1991 de "Kürt İslam Ayaklanması 1919/1925 " yayımlandı.
 1993 te " Mossad ve Barzani" isimli bir yazı yazdı. Barzani, CIA ve Mossad arası bağlantılara değindiği yazısını şu sözlerle bitirdi.
 "Kürtler sömürgeciliğe karşı bağımsızlık, savaşı yapıyorsa ne işi var CIA ve Mossad'ın Kürtler arasında? "Yoksa CIA ve Mossad, Antiemperyalist savaş veriyorlar da dünya bu savaşın farkında değil mi?"
8 Ocak 1993 te Cumhuriyet Gazetesindeki Ültimatom başlıklı yazısında istihbarat örgütleri ile Kürt milliyetçileri arasındaki bağlantıları açıklayacağını yazmıştı. Öcalan'ın Mit için çalıştığı dönemi araştıran gazeteci 24 Ocak 1993 te uğradığı bombalı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Uğur Mumcu 21 yıldır susturulmuş ama susmamış bir kalem..

Hiç yorum yok: