MÜZİK

16 Kasım 2015 Pazartesi

İHTİMAL VE MUHTEMEL ŞEYLER
Geçenlerde her hangi bir yerde yayınlanmamış bir yazı....

Berna'nın zamansız ölüm ihtimali üzerine bir muhtemel anma yazısı..

Rahmetli kendisini Türkiye nin yaşayan en bahtsız yazarı falan varsayıyordu. Sağlığında yazdığı hiç bir şiiri yada yazısına kitaplaşalım teklifi gelmemişti. Hiç bir yayın evine her hangi bir yazısını da hüsnü kuruntusundan kurtulup gönderememişti. İyi bir kalemi var sanıp bununla ilgili büyük bir yanılgıya düşmüş olmaktan korkuyordu zira. Yani fikrimizce.. Aslında kör ölür badem gözlü olur hesabına öldükten sonra mutlaka ünlü olurum dediği çok olmuştu..  Neye yarardı ki peki? belki arkasından çocukları torunları falan biraz çorba içerdi..  Hesabı hep öldükten sonrası içindi. Neredeyse iyi bir insan olup mümkün olduğunca doğru yaşaya çalışması da öldükten sonrasıyla ilgiliydi. Sanki bir gün ölmek için yaşamıştı hayatı. Ne sonsuza dek sürerdi ki zaten, fani bir ömür daha.. Acımız büyük diyemeyeceğiz çünkü hesapladığı gibi giderse öbür tarafa yatırımı var .. Az yada çok. İdare etsin artık.
Kendisi için üzüldüğümüz tek şey şu edebiyat dünyasında boyunun ölçüsünü alacak herhangi bir fırsat bulamamış olmasından başka bir şey değildir. Bir şeyler olsa güzel olurdu çünkü. Nasıl da güzel gönlünce yazardı, yazdı mı , içi nasıl genişlerdi bütün dünya göğüs kafesine sıkışıp girebilir sanırdı. Sandığı gibi olmayan şeylerde olmuştu elbet, iyiliğe çok inanıp , çok az bulmuştu. Dünyada gereğinden az ve olması gerekenden çok daha fazla bulduğu şeyler hakkında konuşurken korkardı. Rabbi "sen yarattığım dengeyi beğenmiyor musun? " diyecek diye. Ama egosu olduğunu sanmıyordu Rabbinin. Sorulara açık fikri açık düşünmeye açık yarattığına göre , bu durumu da yadırgamazdı. 
Neyse . Bir gün elbet o kitaplar raflara dolacak mutlaka olacak diyen merhuma " sen gittin arkadaş kim basacak bu kitabı " diyecek oluyoruz ama ölüye saygıdan susuyoruz.
Sonuçta iyi insandı. Ne diyelim rahmeti bol olsun.  Ne önemi varsa? Ardından şu şiir dizeler kalmış;

ölümleri yarınlara bıraktınız
ertelenmiş yaşlanmış ve hasta
zordu vakitsiz vakitlerde erkenden ölmek
siz geniş zamanlar umuyordunuz
tövbe edip iyi bir insan olmak için

olmaya geç kaldınız 
yahut vakit olmadı...

Not: Bir dergi yazısından esinlenilmiştir :)

Hiç yorum yok: